Strona Główna 

Przystanek 7.
"Gmach" - biurowiec Dyrekcji

W cieni okazałych lip zbliżamy się do centralnego budynku osiedla Dyrekcja. Wcześniej pojawiają się szare bloki z czeronymi dachami i kominami. Od 2002 roku w gmachu nie ma swojej siedziby żadna instytucja związana z koleją (wtedy zlikwidowano przychodnie kolejową), to jednak warto się tu chwilę zatrzymać.

 
 

Monumentalny, czterokondygnacyjny budynek zbudowany wg projektu inż. Henryka Gaya. Wzniesiono go w 1937 r. Kształtem przypomina literę H. Wewnątrz znajduje się 351 pokoi, sala posiedzeń oraz wysoki na cztery kondygnacje hol. To wszystko daje ponad 15 tys. m kw. powierzchni biurowej. Prawie drugie tyle zajmują korytarze i klatki schodowe. Miłośników kolei zainteresuje zapewne to, że do lat 70. budynek był ogrzewany przez kocioł z parowozu. W tym samym okresie na fasadzie budynku zawisł potężny zegar.

Dzięki odpowiedniemu wkomponowaniu w krajobraz (tuż za nim, od strony południowej teren dość stromo podnosi się teren, a przed budynek rozległy plac od frontu) obiekt nie wydaje się zbyt potężny. Przy wejściu wmurowano tablice upamiętniającą fakt, że gmach przez tydzień był siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Druga tablica upamiętnia stacjonowanie w latach 1944-45 Oficerskiej Szkoły Artylerii. Ponadto siedzibę tu miały m.in. organy administracji okupacyjnej, potem władze powiatowe i wojewódzkie, a nawet szkoła podstawowa. Nigdy zaś nie służył zgodnie ze swoim przeznaczeniem, bo choć przed wojną Chełm wygrał konkurencje o siedzibę dyrekcji m.in. z Lublinem, to jednak po wojnie ta sztuka już się nie udała.


28.10.2005.

Obecnie w Gmachu mieści się: Starostwo Powiatowe, oddział Agencji Restukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jednostki zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, Prokuratura Rejonowa i oddział Prokuratury Okręgowej, Sąd Grodzki, Kuratorium Oświaty, sekretariat stowarzyszenia transgranicznego Euroregion Bug i wiele innych instytucji, których jest ponad 40.  Zatrudnienie znajduje tutaj ok. 2 tys. osób, a dziennie odwiedza go do 8 tys. interesantów. Gmach można również nazwać wielkim gniazdem. Pod dachem zagnieździło się ponad 200 gołębi. 

Przed kilku laty przed Gmachem został postawiony pomnik papieża Jana Pawła II.