Strona Główna
  AKTUALNOŚCI    WEJDŹ

  SZLAKI ROWEROWE  WEJDŹ

  GALERIE TEMATYCZNE WEJDŹ

  OD AUTORA  WEJDŹ
SZLAKI PIESZE  WEJDŹ

TURYSTYKA  KOLEJOWA  WEJDŹ

ARTYKUŁY WEJDŹ

Szlak Dolina Giełczwi i Marianki  szlak rowerowy
Na szlaku...

Ostatnie zmiany: brak

> Trasa: Przyst. Os. Biskupice Biskupice Siedliszczki (Piaski) Giełczew Gardzienice Podzamcze Klimusin Suchodoły Siedliska Suchodoły Fajsławice Wola Idzikowska Oleśniki Dolina Wieprza Przyst. Os. Wólka Kańska

Długość: ok. 30 km

0,0 km PKP Biskupice
Z peronu kierujemy się w stronę wiaduktu nad torami. Przejeżdżamy pod nim i po chodniku dojeżdżamy do bocznej drogi. Skręcamy w lewo. Mijamy zabytkową kapliczkę, przejeżdżamy nad tutułową Giełczwią i jesteśmy na dawnym rynku. Więcej informacji o historii i zabytkach osady znajdziesz tutaj.

1,0 km Biskupice, rynek
początek marszu po szlaku PTTK Łapiemy tą część szlaku PTTK, która odchodzi w prawo na zachód. Czerwone znaki "sprytnie" wyprowadzają nas z Biskupic m.in. koło cmentarza katolickiego, na którym warto zobaczyć zabytkowe nagrobki oraz kaplicę grobową. Godna uwagi jest także wiekowa zabudowa z białego kamienia. Korzystanie z takiego budulca wynika z pokładów opoki, które znajdują się w okolicy. Przez wieki wydobywano je z pobliskich kamieniołomów - obecnie już chyba żaden nie pracuje, natomiast dość często można spotkać zarastające wyrobiska. Po wyjeździe z osady ubity trakt. Z niego możemy oglądać silnie meandrującą rzekę oraz otaczające ją rozległe łąki. koniec marszu po szlaku PTTK

3,0 km Biskupice, las
W lesie trafiamy na bardzo piaszczystą nawierzchnię. Dodatkowym utrudnieniem jest krótki, ale stromy podjazd. Za lasem jest lepiej, choć i tu można zatrzymać się w tej drobnej skale. Na rozwidleniu przed zabudowaniami wybieramy prawą odnogę.

4,7 km Siedliszczki, rozwidlenie
Wjeżdżamy na betonówkę. Główną drogą przejeżdżamy przez dużą wieś, w której można odnaleźć całkiem sporo białych lub drewnianych domów oraz kolorowe ogródki. Na skraju miejscowości mijamy nadwątlony "zębem czasu" dworek z I poł. XIX w. oraz, nieco dalej, równie leciwą rządcówkę. Następnie kolejny podjazd na wzniesienie, z którego roztacza się piękny widok na kompleks stawów nad Giełczwią.

7,8 km droga krajowa nr 17

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na szeroką, ruchliwą szosę. 300 m dalej zjeżdżamy koło mleczarni w kierunku Giełczwi (jest stosowny znak). Jedziemy ponad dwa kilometry przez wieś, w której możemy oglądać sporo leciwych domów i zabudowań gospodarczych. Podobnie jak w Siedliszczkach sąsiaduje obok siebie zabudowa drewniana i murowana (białe domy)

Wariant dla chętnych zwiedzenia Piask – jedziemy prosto, za mostem, koło kościoła opuszczamy drogę główną i jesteśmy w osadzie. Powrót na szlak tą samą drogą.

10,0 km Giełczew, koniec drogi asfaltowej
Za wioską pojawia się kręta droga gruntowa. Mijamy budynki przysiółka Korkoszówka (niegdyś tutejsza ludność trudniła sięwyplataniem koszy). Wjeżdżamy do niewielkiego lasu. Za skręcamy w prawo. Czeka jas krótki zjazd w dolinę i jedziemy nad Giełczwią z jednej strony, a budynkami, które rozsiadły się na zboczu doliny z drugiej. To Gardzienice. Miejscowość została założona  przed 1409 r. Wśród nich odnajdujemy murowaną kapliczkę.

12,7 km Gardzienice Podzamcze
Wjeżdżamy na ruchliwą szosę i udajemy się na lewo (można również pojechać w prawo - kilkaset metrów "straty", a "zysk" to obejrzenie uregulowanego koryta Giełwczi, doliny oraz, kilkaset metrów dalej, największej budowli z białego kamienia - szkoły). Czeka nas mocne naciskanie na pedały, bo podjazd krótki, acz stromy. Pokonamy go jednak na raty, bo za ruiną odbijamy w prawo. Dojeżdżamy do pałacu Potockich. Ten zamknięty i niszczejący obiekt został wybudowany w I poł. XVII w. Potem był rozbudowany i przebudowywany. W jego sąsiedztwie znajduje się świeżo wyremontowana oficyna - siedziba Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". W jedno pomieszczenie zostało wyłożone kafelkami holenderskimi sprowadzone w 1671 r. z Delft. Za nim zadbany park z altaną i wytyczony ścieżkami (niestety, to rzadkość w regionie...). Po powrocie na szosę "dokańczamy zdobywanie wzniesienia. Jeszcze tylko mijamy budynek mieszkalny (oczywiście z białego kamienia). Teraz czeka nas kilka km spokojnej jazdy rzadko uczęszczaną asfaltówką. Nieśpieszna jazda pozwoli na smakowanie, urozmaiconego, wiejskiego krajobrazu.

16,3 km Klimusin, skrzyżowanie
Na rozwidleniu prosto. 

21,5 km Suchodoły, skrzyżowanie
Jesteśmy w miejscowości, gdzie udajemy się na prawo (chyba że ktoś się bardzo spieszy - wtedy jedzie prosto i na następnym skrzyżowaniu skręca w prawo; tutaj dołącza wariant podstawowy - 27, 6 km). Czeka nas kilka km jazdy przez wioskę. Z czasem dojeżdżamy do drugiej tytułowej rzeki - Marianki. Ta dużo mniejsza rzeka również stanowi dopływ Wieprza. Od teraz "odprowadzimy" ją do samego ujścia. 

24,0 km Siedliszcze, skrzyżowanie
Droga kończy się poprzeczną szosą. Skręcamy w prawo, zaraz potem znowu w prawo w kierunku zakładu. Z lewej widzimy kolejny dworek na szlaku. Ten murowany, niestety niszczejący zabytek powstał w 1 poł. XIX w. Zachowały się także dwie oficyny z k. XIX w., kilka budynków gospodarczych (wykorzystywanych przez gorzelnie) oraz zapomniany park krajobrazowy, zasadzony z chwilą wybudowania rezydencji ziemiańskiej. Po obejrzeniu zespołu wracamy ta samą drogą, z tą różnicą, że tym razem ignorujemy drogę, którą tu przyjechaliśmy.

26,8 km Suchodoły, szkoła
Za budynkiem szkoły wypatrujemy rozjeżdżoną drogę w lewo. Po wjechaniu na nią czeka nas kilkaset metrów jazdy po wertepach. Na jej końcu nagroda w postaci kolejnego dworku. Niestety, to kolejny opuszczony, zostawiony sam sobie zabytek. Liczy on sobie blisko 200 lat. Zachowała się także pozostałość parku krajobrazowego I poł. XIX w. - niestety, w podobnym stanie jak dworek. Po obejrzeniu obiektu wracamy na znajomą szosę i skręcamy w lewo. 

27,6 km Suchodoły, droga do Gardzienic
Dołącza skrót z 21,5 km.

28,8 km Fajsławice, droga nr 17
Po dojeździe do ruchliwej szosy skręcamy w lewo. 500 m dalej skręcamy w prawo w kierunku cmentarza (jest znak). Jedziemy prosto do asfaltówki, gdzie skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez Wolę Idzikowską. Więcej informacji o Fajsławicach, Woli Idzikowskiej i Oleśnikach znajdziesz tutaj

30,5 km Wola Idzikowska, kapliczka
Jazda po asfalcie nudzi, więc czeka nas (całkowicie niekonieczna) eskapada po polnych drożynach. Za kapliczką skręcamy w prawo. Jedziemy na niewielkie wzniesienie, skąd jest całkiem ładny widok na Fajsławic, Oleśnik i Trawnik (ech, ten elewator...). Na wzniesieniu skręcamy w prawo, zaraz potem w lewo. Czeka nas teraz ostra "teeelllleeepaaannnkaaa" - bardzo rozjeżdżoną drogą króki, ale dość stromy zjazd. Wracamy na szosę, skręcamy w prawo. Czujemy smak równej nawierzchni i naturalny krajobraz doliny Marianki. Po dłuższej chwili pedałowania mijamy kolejną kapliczkę, zaraz potem wjeżdżamy do Oleśnik. Przy kapliczce udajemy się na lewo. 400 m dalej przejeżdżamy mostem nad Marianką. Warto zatrzymać się na moment i obejrzeć drewniany młyn wodny oraz... bociany na gnieździe. Następnie udajemy się w prawo. Dojeżdżamy do mostu na Wieprzu. Naszym oczom ukazuje się rozległa, w dużym stopniu bezdrzewna, dolina trzeciej co do wielkości rzeki Lubelszczyzny. Z mostu widzimy ujście Marianki. Kilkaset metrów dalej kolejny most - tym razem na Kanale Wieprz - Krzna. Wjeżdżamy w las.

38,1 km Las Kański, polana
Przez polanę jedziemy prosto drogą pożarową nr 23. Teraz czeka nas dość przyjemny odcinek przez las - gruntowa, w miarę równa droga faluje wśród liściastych drzew. Uwaga, w sezonie w znacznych ilościach rosną tu grzyby!! Na skraju lasu, przy kapliczce udajemy się w lewo. 

39,3 km Wólka Kańska, przystanek kolejowy
Koniec wycieczki.

MATERIAŁY:

Mapy:
Mapa Zabytków Województwa Lubelskiego. Wyd. Zabytki w Warszawie.
Okolice Lublina - Mapa Turystyczna. PPWK 1995. 
 Województwo Chełmskie mapa turystyczna. Wyd. Kartpol.
Książki i prasa (źródła):

  Henryk Gawarecki, Józef Marszałek, Tadeusz Szczepanik, Włodzimierz Wójcikowski, Lubelszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1979.
 Białe domy i meandrująca rzeka. - Zeszyt 3 z serii Zaczarowane Polesie. Ekologiczny Klub UNESCO w Piaskach.

http://www.trawniki.hg.pl