Strona Główna
  AKTUALNOŚCI    WEJDŹ

  SZLAKI ROWEROWE  WEJDŹ

  GALERIE TEMATYCZNE WEJDŹ

  OD AUTORA  WEJDŹ
SZLAKI PIESZE  WEJDŹ

TURYSTYKA  KOLEJOWA  WEJDŹ

ARTYKUŁY WEJDŹ

Szlak Stary Gaj szlak pieszy szlak rowerowy 
Na szlaku...Ostatnie zmiany: 20 października 2007 r.

> Trasa: St. kol. Lublin Zemborzyce skrzałka Las Stary Gaj skrzałka Stasin Leśny skrzałka Przyst. Os. Stasin Polny

Długość: 7 km

1. Wysiadamy w Zemborzycach. Jest to najdalej wysunięta dzielnica Lublina. Po opuszczeniu stacji dochodzimy do ulicy, gdzie skręcamy w lewo. Mijamy zabitą dechami restaurację i osiągamy neogotycki kościół z początków XX wieku. Uwagę zwracają na siebie dwie okrągłe wieże, a także stosunkowo niewielkie rozmiary świątyni jak na obiekt zbudowany w tym stylu architektonicznym. Wewnątrz można zobaczyć obrazy wykonane w XVII i XVIII w. Na wschód od świątyni widzimy sztucznie rozszerzone koryto rzeki Bystrzyca, które nieco dalej zmienia się w Zalew Zemborzycki. Za zabytkiem, na wysokości cmentarza skręcamy w lewo i maszerujemy na północny- zachód.

2. Za przejazdem kolejowym udajemy się na prawo, aby za chwilę skręcić w lewo. W Zemborzycach odkrywamy ciekawe kontrasty - nowo wybudowane domki jednorodzinne sąsiadują z gospodarstwami rolnymi. Z tyłu pozostawiamy Zalew, po chwili mijamy cmentarz. Na skrzyżowaniu, przy którym zbudowano otynkowaną na biało kapliczkę, skręcamy w lewo. Kierujemy się w stronę lasu. To Stary Gaj - "zielone płuca" Lublina. Kilkaset metrów przed granicą lasu, na skrzyżowaniu dróg polnych, udajemy się w lewo. Schodzimy do lasu. Stary Gaj to doskonałe miejsce wypoczynku. zarówno w lecie (spacery piesze,  jazda na rowerze), jak i zmą (spacery, jazda na nartach). Dodatkowym atutem jest dość gesta sieć dróg leśnych oraz bogato ukształtowany teren. Maszerujemy przez las mieszany. Czasami widzimy spróchniałe lub powalone drzewa, które tworzą specyficzny nastrój. Po wyjściu z lasu naszym oczom ukazuje się panorama, której nieodłącznym elementem są wzgórza poprzecinane suchymi dolinami i wąwozami. Ruszamy na lewo (idąc w prawo można dojść do Rezerwatu Stasin), aby skręcić w pierwszą polną drogę prowadzącą na północ. Powoli wdrapujemy się na niewielkie wzniesienie, za którym rozpoczyna się miejscowość Stasin Leśny. Dochodzimy do asfaltówki, którą poruszamy się w stronę torów, czyli w lewo. Za miejscowością schodzimy lekko w dół. tutaj droga biegnie obok peronu przystanku kolejowego Stasin Polny, gdzie kończy się nasza wycieczka.

MATERIAŁY:

Mapy:
Mapa Zabytków Województwa Lubelskiego. Wyd. Zabytki w Warszawie.
Okolice Lublina - Mapa Turystyczna. PPWK 1995.
Książki i prasa (źródła):
Henryk Gawarecki, Józef Marszałek, Tadeusz Szczepanik, Włodzimierz Wójcikowski, Lubelszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1979.
Marek Nowosad, Szlaki turystyczne okolic Lublina, Lublin 1985.