Strona Główna
  AKTUALNOŚCI    WEJDŹ

  SZLAKI ROWEROWE  WEJDŹ

  GALERIE TEMATYCZNE WEJDŹ

  OD AUTORA  WEJDŹ
SZLAKI PIESZE  WEJDŹ

TURYSTYKA  KOLEJOWA  WEJDŹ

ARTYKUŁY WEJDŹ

Szlak Dolina Czechówki szlak pieszy szlak rowerowy  Powrót autobusem
Na szlaku...


Ostatnie zmiany: 20 października 2007 r.

> Trasa: Przyst. Osob. Motycz Leśny Motycz   Płouszowice Dąbrowica Lublin Lublin MPK

Długość: 15 km

1. Wysiadamy z pociągu i udajemy się na wschód drogą biegnącą po północnej stronie torów. Wokół widzimy niewielkie wzgórza Płaskowyżu Nałęczowskiego. Mijamy kilka zabudowań przecinamy asfaltową szosę. Z czasem wchodzimy do małego lasku. W nim bierze swój początek strumyk. Kierujemy się na wyniesienie, którego zdobycie pozwoli nam na obejrzenie panoramy doliny poznanej przed właśnie rzeczki.

2. początek marszu po szlaku PTTK Następnie idziemy do końca "naszej" szosy. Tu skręcamy w lewo, aby zaraz potem udajemy się na prawo w gruntową drogą. Teraz raźno po błocie :) poruszamy się do szosy Lublin - Nałęczów. Mijamy m.in. rusztowania służące do uprawy chmielu, jakiś powoli rozsypujący się magazyn oraz zniszczoną cegielnie. Przystanek autobusowyPo przekroczeniu asfaltówki maszerujemy boczną drogą na wschód. Po prawej stronie pojawia się Czechówka opleciona siecią rowków, mokradłami i krzakami. Za nią widzimy nieco wyższe niż wcześniej poznane pagóry. Z czasem droga oddala się od rzeczki, zabudowania się przerzedzają (dając możliwość podziwiania wzgórz z obu stron drogi). Z czasem wchodzimy do Dąbrowicy, gniazda rodzinnego niegdyś potężnego rodu Firlejów. W miejscowości ponownie zbliżamy się do podmokłej doliny Czechówki, za którą na wzgórzu pojawia się biały, ogromny budynek. Mostkiem przekraczamy rzekę i kierujemy się w stronę pałacu. Powstał on w miejscu, gdzie wcześniej wyżej wymieniona rodzina magnacka wystawiła swój zamek (zbudowany w XIV w., rozbudowany na początku XVII wieku, a zniszczony Przystanek autobusowyprzez Szwedów pod koniec tegoż wieku), z którego do dziś pozostała połączona z nowym budynkiem późnorenesansowa baszta. To połączenie dwóch całkowicie od siebie różnych pod względem architektonicznym budowli daje dosyć ciekawy efekt. Obok znajduje się wybudowany niedawno kościół..

3. Wracamy na szlak i powoli maszerujemy w stronę Lublina. Po kilkudziesięciu minutach marszu naszym oczom ukazuje się kolejna zamknięta cegielnia, a za nią chyba nieczynna kopalnia gliny z bardzo wąskimi torami i taborem (kilka wózków). Od dobrych kilku kilometrów w zasięgu wzroku widzimy naszą rzeczkę oraz otaczające ją (i nas) niewielkie wzgórza o stromych zboczach. Przecinamy drogę prowadzącą do zakładów farmaceutycznych i dochodzimy do skansenu - Muzeum Wsi Lubelskiej. Warto chwilę zatrzymać się i obejrzeć przeniesione z całej Lubelszczyzny stare chałupy (więcej informacji w internecie - adres strony poniżej). Warto zwrócić uwagę na drewnianą cerkiew unicką, która góruje nad okolicą. Następnie trasą biegnie wzdłuż muru (potem siatki) wdrapujemy się pod górę. Po prawej widzimy kolejne wiejskie, zabytkowe chaty. koniec marszu po szlaku PTTK Dochodzimy do ul. Sławinkowskiej. Przystanek autobusowySkręcamy na wschód (w prawo). Po chwili jesteśmy pod wspomnianą już wcześniej cerkwią. Natomiast po drugiej stronie ulicy widzimy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. W tym miejscu kończy się nasza wycieczka. Gorąca zapraszam do wejścia na teren ogrodu, gdzie z pewnością odnajdziemy wiele bardzo ciekawych i pięknych roślin. 

MATERIAŁY:

Mapy:
Mapa Zabytków Województwa Lubelskiego. Wyd. Zabytki w Warszawie.
Okolice Lublina - Mapa Turystyczna. PPWK 1995.
Książki i prasa:
Henryk Gawarecki, Józef Marszałek, Tadeusz Szczepanik, Włodzimierz Wójcikowski, Lubelszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1979.
Marek Nowosad, Szlaki turystyczne okolic Lublina, Lublin 1985.

http://www.skansen.lublin.pl/