Strona Główna


Wojewódzki Szlak Rowerowy
Lublin - Nałęczów - Kazimierz Dolny

Opis trasy:
    Szlak wiedzie przez najciekawsze miejsca i najbardziej znane miejscowości zachodniej Lubelszczyzny. Rozpoczyna się w Lublinie przy skansenie /Muzeum Wsi Lubelskiej/, następnie prowadzi przez Dąbrowicę – dawną siedzibę słynnego rodu Firlejów do Nałęczowa znanego uzdrowiska, do niedawna jedynego na terenie województwa lubelskiego. Stąd biegnie do Wąwolnicy, słynnej z kultu Matki Bożej Kębelskiej. Dalej prowadzi do Rąblowa, w okolicach którego w maju 1944 roku oddziały AL i partyzantów stoczyły krwawą bitwę z oddziałami niemieckimi. Z Rąblowa biegnie doliną Potoku Witoszyńskiego i Grodarza do końcowego punktu szlaku – Kazimierza, noszącego miano nadwiślańskiej perły renesansu. Szlak wiedzie drogami i bezdrożami Płaskowyżu Nałęczowskiego, wierzchowinami, wąwozami oraz dolinami niewielkich rzek. Od miejscowości Stanisławka wchodzi już na teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Piękno krajobrazu oraz niezwykle bogate walory kulturowe i przyrodnicze szlaku czynią z niej ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych turystyką rowerową.

    Długość szlaku wynosi 61,4 km. Pod względem technicznym odznacza się ona średnim stopniem trudności. Prowadzi głównie drogami o nawierzchni asfaltowej lub betonowej, tylko kilka krótkich odcinków poprowadzono drogami polnymi lub leśnymi. Szlak bierze początek na wysokości.210 m n.p.m., a kończy się na wysokości 131 m n.p.m. Najwyższy punkt szlaku – 245 m n.p.m. położony jest w okolicach Motycza. Odcinki szlaku odznaczające się bardziej stromymi zjazdami lub podjazdami znajdują się w okolicach skansenu, Dabrowicy, Płouszowic, Nowego Gaju, Chruszczowa, Rąblowa, Kębła i Helenówki.

http://www.szlakirowerowe.lubelskie.pl/index.php?pname=361

    Jedyna trasa, na której przy "odrobinie" szczęścia można zobaczyć pociągi na "normalnych" i "wąskich" torach. Atutem jest także to, że dzięki MPK Lublin i MZK Puławy możemy dowieść rower od stacji kolejowych (Lublin i Puławy Miasto) do punktów skrajnych szlaków. Przy trasie położony jest przystanek osobowy Miłocin Lubelski i Wąwolnica (stacja wąskotorowa, po której kursują pociągi od maja do października raz na dwa tygodnie), a nieco dalej Motycz Leśny i Nałęczów.