Strona Główna
  AKTUALNOŚCI    WEJDŹ

  SZLAKI ROWEROWE  WEJDŹ

  GALERIE TEMATYCZNE WEJDŹ

  OD AUTORA  WEJDŹ
SZLAKI PIESZE  WEJDŹ

TURYSTYKA  KOLEJOWA  WEJDŹ

ARTYKUŁY WEJDŹ

Chełmska pętla  szlak rowerowy
Na szlaku...

Ostatnie zmiany: brak

> Przyst. Os. Chełm Miasto Rudka Sobowice (St. Kol. Zawadówka ) Zawadówka Janów  Staw  (Zbiornik  Parypse) Horodyszcze Przyst. Os. Chełm Miasto

Długość: ok. 30 km

Węzeł turystyczny PKP Chełm Miasto

Przystanek Osobowy Chełm Miasto

0,0 km PKP Chełm Miasto
Z parkingu obok przystanku wyjeżdżamy na drogę i skręcamy w prawo, potem znowu w prawo. Powinniśmy znaleźć się pod znajomym peronem. Mijamy PKP WC i jedziemy wzdłuż torów wyboistą żużlówką. Po minięciu ujęcia wody „Trubaków” droga kończy się przy przejeździe kolejowym. Pokonujemy sześć szyn. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

1,6 km Chełm, ul. Trubakowska
początek marszu po szlaku PTTK Łapiemy szlak PTTK. On wyprowadza nas z miasta. Za kolejnym „radzieckim” przejazdem (tor szeroki) w krzakach odkrywamy ponad stuletnią kapliczkę z rzeźbą św. Jana Nepomucena. Obok szumi urokliwa struga, która zaczyna się zza miejsca kultu.

4,0 km Rudka, przejazd kolejowy
Ponownie przejeżdżamy przez tory. Towarzyszy nam rzadsza zabudowa, pomiędzy którą widać bielejące pagóry chełmskie – najwyższe wzniesienia Polesia Wołyńskiego. U ich „stóp” znajduje się Torfowisko Sobowice. Ale o nim później.

5,0 km Rudka, koszarka
Obok drewnianego budynku przy torach (dawnej koszarki - schroniska dla robotników kolejowych) przed przejazdem odbijamy w lewo jak pokazują tabliczka z rowerem (szlak rowerowy stowarzyszenia LAŚ) i znaczek PTTK. Poruszamy się wzdłuż torów, jednak asfaltówka zamienia się w wąską drogę gruntową, ale będąc w odpowiedniej porze można sie posilić morwami. Powoli dojeżdżamy do wspomnianego torfowiska. To najdalej wysunięte na zachód torfowisko chełmskie. Wyróżnia się wyjątkową liczbą motyli (stwierdzono ok. 700 gatunków) oraz niewystępowaniem kłoci wiechowatej i wodniczki, z których słyną pozostałe tutejsze bagna. Więcej o Torfowisku Sobowice znajdziesz tutaj.

6,2 km Torfowisko Sobowice
Jedziemy po rozchodzącym się na boki, pełnym dziur nasypie. Niewygody rekompensuje piękny ols, a potem rozległe łąki z zagłębieniami pełnymi kaczeńców i panoramą Chełma w tle. A nasyp coraz wyższy...

7,5 km miejscowość Sobowice
Na rozwidleniu skręcamy w prawo. Dalej prowadzi nas niezawodny jest szlak wyżynny PTTK. Jednak należy uważać, bo na skraju lasu (ok. 500 m od rozstaju) wjeżdżamy w ścieżkę prowadzącą w las.koniec marszu po szlaku PTTK Czeka nas teraz ok. 1 km jazdy po lesie po delikatnie rzeźbionym terenie, wśród mrowia niezapominajek, zawilców, fiołków. Trakt jest wyraźny i raczej trudno go zgubić mimo że kuszą poprzeczne drożyny...

9,0 km Zawadówka PKS
Wariant dla zmęczonych – skręcamy w lewo, a następnie w prawo tak jak nas kieruje znak z parowozem. Dojedziemy do stacji kolejowej Zawadówka.

Natomiast wariant podstawowy każe nam jechać w prawo na wiadukt. Na skrzyżowaniu udajemy się do Zawadówki.

11,3 km Zawadówka
Za tablicą z nazwą miejscowości, na rozwidleniu przy metalowym krzyżu, jedziemy w „zielone”. Wąską, asfaltowa drożyna prowadzi przez las - góra, dół, góra, dół.

13,0 km Janów, baza
Pojawiają się tajemnicze, pordzewiałe rury oraz budynek. Są to elementy bazy paliwowej w Zawadówce, o której więcej informacji znajdziesz tutaj.

14,3 km Janów, punkt widokowy.
Wyjeżdżamy z lasu. Zanim udamy się na lewo warto zatrzymać się i skorzystać z możliwości pooglądania chełmskich wzniesień. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy ostro w dół.

16,4 km Droga krajowa Lublin - Chełm
Dojeżdżamy do ruchliwej szosy. Przejeżdżamy ją po skosie w prawo w drogę do Stawu. Krótki podjazd i przez 3 km poruszamy się nową asfaltówką wśród pól, łąk i zabudowy wiejskiej w krajobrazie rolniczym zatopionej.

19,4 km Kocie łby
Szosa kończy się na drodze ułożonej z kamieni polnych. Udajemy się na prawo. 800 m i osiągnięcia szosę. którą jedziemy prosto do miejscowości Staw. Na skrzyżowaniu koło remizy udajemy się w prawo. Mijamy współczesny kościół i popuszczamy wieś.

Wariant, w ramach którego zwiedzamy zespół dworski w Stawie i jedziemy się wykąpać. W centrum Stawu skręcamy na Krobonoszcz, aby zobaczyć kapliczkę i pozostałość po zabytkowym dworku z II poł. XIX wieku. Obok niego rosną pomnikowe lipy i piękna aleja grabowa. Nieco dalej, za mostkiem na Garce zjeżdżamy na drogę z płyt betonowych. Doprowadza nas do zbiornika retencyjnego „Parypse”, w którym można zażyć kąpieli dla ochłody.

22,2 km Staw. droga gruntowa
Za ostatnimi zabudowaniami wyjeżdżamy na pola wśród których pedałujemy dłużsżą chwilę. Trzymamy się znaczniejszej drożyny nie bacząc na kuszące boczne trakty. Z czasem dochodzi do nas szlak PTTK. początek marszu po szlaku PTTK W jego towarzystwie dojeżdżamy do ruchliwej drogi wojewódzkiej. Wcześniej jednak widzimy malownicze wzniesienie – grodzisko Horodyszcze.

25,1 km Szosa Chełm-Włodawa
Po pokonaniu ruchliwej drogi jedziemy po asfalcie. Na skrzyżowaniu udajemy się na prawo. Po asfalcie wjeżdżamy do miasta.

26,6 km Chełm, ul. Bogdanowicza
W miejscu, gdzie asfaltówka przed betonowym płotem ucieka w lewo my udajemy się na prawo w żwirówkę. Wśród kłębów dymu dojeżdżamy do kolejnej asfaltówki – tu ponownie jedziemy w prawo. Wraca szlak zielony. On przeprowadza nas do przystanku kolejowego Chełm Miasto. Aby go osiągnąć należy jechać ciągle główną drogą. Gdy ta skończy się światłami, należy skręcić w lewo. Po kilkuset metrach jazdy widzimy tory kolejowe i znajomy budynek kasy i poczekalni. koniec marszu po szlaku PTTK

29,8 km. PKP Chełm Miasto
Koniec wycieczki.

MATERIAŁY:

Mapy:
Mapa Zabytków Województwa Lubelskiego. Wyd. Zabytki w Warszawie.
Województwo Chełmskie mapa turystyczna. Wyd. Kartpol.
Książki i prasa (źródła):
Przewodnik Turystyczny, Pod red. Jacka Gołębiowskiego, Lublin 1998.
Andrzej Wawryniuk, Leksykon miejscowości powiatu chełmskiego, Chełm 2002.